Przejdź do głównej zawartości

Smog – cichy zabójca

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje wskutek zanieczyszczeń powietrza, za które odpowiedzialny jest sam człowiek i jego działalność gospodarcza, między innymi zły sposób ogrzewania budynków, użytkowanie samochodów i motorów oraz przemysł na wysoką skalę w wielu miastach w Polsce. Najczęściej smog występuje podczas mgły lub braku wiatru, w ten sposób niebezpieczne substancje utrzymują w się w atmosferze i bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu ludzi. Życie w smogu powoli wyniszcza organizm człowieka. Wdychanie przez człowieka tak zanieczyszczonego powietrza przyczynia się do zapalenia błony śluzowej. W ten sposób dochodzi do upośledzenia pracy dróg oddechowych, utrudniona jest wymiana gazowa płuc podczas której łatwiej do naszego organizmu wnikają bakterie i wirusy. Powodem jest uporczywy kaszel, wzrost produkcji śluzu. Następnie dochodzi do skurczu oskrzeli i nasilają się duszności. Substancje znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu są wysoce alergiczne, które wywołują astmę. Przebywając w zanieczyszczonym powietrzu możemy zauważyć nasilone objawy przeziębienia, czas powrotu do zdrowia może być wydłużony, wielokrotnie może dojść do różnego rodzaju powikłań.




Wiele przeprowadzonych badań mówią o tym, że substancje zawarte w smogu prowadzą do powstania stanu zapalnego układu krwionośnego, który z kolei doprowadza do rozwoju taki chorób jak:

a). Miażdżyca naczyń

b). choroby wieńcowej

c). zawałów serca

d). udarów mózgu

Kolejnym skutkiem smogu jest fakt, iż noworodki rodzą się ze zmniejszoną masą, a osoby dorosłe znacznie częściej choruje na choroby płuc i nowotwory.

 Źródła smogu to:

1.       Stosowanie przestarzałych kotłów na węgiel i drewno podczas ogrzewania domów, w których spalane są złej jakości paliwa, podczas spalania emitują do atmosfery szkodliwe substancje. W niektórych gospodarstwach zdarza się, ze spalane są śmieci i odpady z tworzyw sztucznych, lakierowanego drewna czy płyt meblowych. Najlepszym sposobem ograniczenia a nawet całkowitego zaniechania emisji tych trujących substancji jest modernizacja naszego budynku mieszkalnego oraz wymiana kotła. W ten sposób mamy realny wpływ na poprawę jakości powietrza w swoim otoczeniu, dzięki efektywnemu zarządzaniu energią cieplną mamy wpływ na oszczędzanie naszych wydatków. Dodatkowo chronimy zdrowie nasze i naszych najbliższych, a co za tym idzie dbamy o naturalne środowisko dla nas i naszych przyszłych potomków. Decydując się na zmianę źródła ogrzewania naszego domu zdecydowanie swobodniej oddychamy, unikniemy różnych dolegliwości związanych z zanieczyszczonym powietrzem, a co najważniejsze w naszym otoczeniu nie będzie już chmury smogowej, która utrzymywała się w powietrzu. Oprócz zagrożenia dla zdrowia człowieka, smog ma destrukcyjny wpływ na przyrodę, która nas otacza. Cierpią na tym nasze zwierzęta oraz rośliny.

2.       Emisja spalin samochodowych, szczególne auta z silnikami diesla, ale nie tylko. Pamiętajmy, ze im starsze auto, którym się poruszamy, tym spaliny wydzielane są bogatsze w pyły zawieszone, metale ciężkie czy tlenek azotu. Podczas użytkowania samochodów dochodzi di wydzielania zanieczyszczeń nie spalinowych np. podczas tracia kloców hamulcowych, tarcz, opon, szczególnie w dużych miastach, gdzie ruszanie i hamowanie jest częstsze ze względu na korki. W Polsce jak również na świecie jest coraz więcej aut, które emitują szkodliwe substancje do atmosfery. Na szczęście obecnie ruszyła produkcja aut elektrycznych, które pozbawione są wydzielania spalin podczas użytkowania pojazdów w życiu codziennym.

3.       Emisja zanieczyszczeń przez wszelkie zakłady przemysłowe.

Szczególnie szkodliwe substancje to:

1.       Pyły zawieszone (ziarna mniejsze PM 2,5 i ziarna większe PM 10)

2.       Dwutlenek azotu

3.       Dwutlenek siarki

4.       Kancerogenna substancja benzoapiren

5.       Metale ciężkie

6.       Benzen

Długotrwałe przebywanie człowieka w tak zanieczyszczonym powietrzu zagraża życiu i zdrowiu. W naszym kraju rocznie umiera ok 45 tyś osób na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza.

Objawami do niepokoju o nasz stan zdrowia są:

·         Bóle głowy, zaburzenia układu nerwowego

·         Przewlekła choroba płuc, rak płuc, astma

·         Choroba niedokrwienna serca w tym zawał serca

·         Zaburzenia pracy wątroby

W jaki sposób chronić się przed niebezpiecznym smogiem?

1.       Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu noszenie specjalnych maseczek zasłaniających nos i usta. Pamiętajmy jednak, że muszą to być maseczki ze specjalnym filtrem chroniącym przed cząsteczkami zanieczyszczonymi większymi niż 0,3 µm (mikrometr).

2.       Kolejnym wyjściem z sytuacji przebywania na powietrzu podczas smogu to unikanie wychodzenia z domu jeśli nie ma takiej konieczności lub po prostu unikajmy przemieszczania się najbardziej ruchliwymi ulicami miasta, wybierajmy mnie zatłoczone ulice mimo, iż nasza droga do celu może być wydłużona.

3.       Uzupełniajmy swoją dietę w przyjmowanie odpowiednich witamin w postaci suplementów, szczególnie wit. C, A, E oraz selen.

4.       W naszych domach do oczyszczania powietrza mogą służyć specjalne oczyszczacze. Urządzenia te usuną pyły, które mogły dostać się z zewnątrz, ale również drobnoustroje, pleśń, kurz, grzyby, roztocza.

Brudne, zanieczyszczone powietrze jest  bardzo niebezpieczne dla społeczeństw wielu rozwiniętych krajów, w tym również Polski. Według badań przeprowadzonych przez WHO – Światową Organizację Zdrowia, nasz kraj zajął niechlubne 2 miejsce jako najbardziej zanieczyszczone państwo w Unii Europejskiej. Najczęściej na złą jakość powietrza Polacy narzekają w okresie jesienno – zimowym. Wybierając się na spacer w tym okresie możemy spodziewać się bólu głowy lub drapaniem gardła, kaszlem. Dodatkowo smog wpływa również na skórę człowieka.

Aby móc cieszyć się długim zdrowiem oraz życiem musimy nie tylko pamiętać o powyższych sposobach zapobiegania zanieczyszczania powietrza, ale również musimy zmienić swoje przyzwyczajenia i sposób myślenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam