Przejdź do głównej zawartości

Londyn - atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Londyn to stolica i największe miasto w Wielkiej Brytanii. 

Historia tego miasta sięga czasów prehistorycznych. W roku 43 naszej ery mieli osadę Rzymianie. W średniowieczu miasto zyskiwało, z tego okresu pochodzi opactwo Westmister i twierdza Tower. To jedno z niewielu miast, które żyje całą dobę, w centrum jest głośno i gwarno o każdej porze dnia.

Poniżej przedstawię atrakcje, które warto zwiedzić będąc w Londynie:

     Słynna na całym świecie wieża zegarowa Big Ben oraz Pałac Westminsterski znajduje się w dzielnicy Westminter nad Tamizą. Wieża Big Ben powstała w 1834 roku i ma wysokość 96,3 metrów. Na wieży znajdują się 4 zegary i każdy z  nich ma 7 metrów średnicy. W pałacu Westmisterskim znajduje się Izba Gmin, Izba Lordów i izby innych urzędów. Parlament jest otwarty dla zwiedzających kilka razy w miesiącu, ale zwiedzać można go tylko z przewodnikiem.

Naprzeciwko Big Bena znajduje się najważniejsza katedra Wielkiej Brytanii czyli Opactwo Westmisterskie. Początki jego sięgają 600 roku. To właśnie tutaj odbywają się wszystkie uroczystości królewskie wliczając również koronacje królów. Pierwsza z nich miała miejsce w 1066 roku i koronowano w nim Wilhelma Zdobywcy zwanym też Wilhelmem Bękartem, ponieważ był nieślubnym synem księcia Normandii Roberta I Wspaniałego. Jego matką była córka garbarza. Znajdziemy tu również groby i tablice pamiątkowe królów angielskich i innych zasłużonych Anglików. Pochowani tu są miedzy innymi Karol Dickens, Isaac Newton i Karol Darwin. Opactwo jest otwarte dla zwiedzających oczywiście po zakupie biletów. 

Kolejną atrakcją oraz współczesną wizytówką stolicy Wielkiej Brytanii jest London Eye czyli diabelski młyn usytuowany na południowym brzegi Tamizy. Młyn jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w roku 1999 z okazji nowego tysiąclecia. Otwarcie nastąpiło 31.12.1999. Na młynie zamontowano ważące 10 ton, 32 kapsuły, które powoli się poruszają, pełen obrót trwa 30 minut. Ilość kapsuł nawiązuje do ilości dzielnic Londynu. Podczas jazdy można podziwiać roztaczające się widoki. Jeśli trafimy na bezchmurny dzień możemy dostrzec również zamek Windsor. Jego wysokość to 135 metrów. London Eye jest jedną z 3 budowli, które wzniesiono z okazji nowego tysiąclecia. Ciekawostką jest fakt, że można kupić specjalne pakiety i zarezerwować kapsułę dla siebie i swoich bliskich, można zamówić szampana i przekąski. Co kilka lat diabelski młyn zmienia sponsora i kiedy była nim Coca – Cola kolorem przewodnim był czerwony, a od 2020 roku jest nim portal Last Minute, kolorem tego sponsora jest róż. Co ciekawe koło to nie zatrzymuje ani na chwilę. Przejażdżka London Eye nie należy do najtańszych, ale jest wartym przeżycia.

Obok London Eye możemy przenieść się do świata znanego na całym świecie zielonego Ogra czyli Muzeum Shreka. Najbardziej zadowolone z tej atrakcji będą nasi najmłodsi. Wspólnie ze Shrekiem i niesfornym osłem można przeżyć tu przygodę życia. Tutaj czujemy się tak jakbyśmy uczestniczyli w baśni, wspólnie z bohaterami ratując królestwo Zasiedmiogórogrodu. Świat ten przeniesienie na w ten piękny klimat baśni za pomocą animacji i pokazów multimedialnych. Cała przygoda zaczyna się podróżą londyńskim czerwonym autobusem 4D, który prowadzony jest przez osła. Znając osła po drodze czekają nas liczne wypadki np. wędrówki po bagnach szukając Shreka. Spotkamy tu Kota w Butach, Ciastka, Esmeraldę. Na zwiedzających czekają liczne zaskakujące zadania, w których należy wykazać się sprytem. Oczywiście jak to w bajkach bywa wszystko kończy się tzw.: happy endem.

Spacerując dalej po stolicy Wielkiej Brytanii dojdziemy do Muzeum Sztuki Współczesnej – Tate Modern. Wstęp do muzeum jest darmowy a budynek w którym obecnie możemy podziwiać dzieła sztuki nowoczesnej było halą główną elektrowni Bankside Power Station.

Kolejnym ciekawym zabytkiem wartym zwiedzenia jest szekspirowski Teatr Globe. W latach 1599 – 1642 był najważniejszym i największym teatrem. Jak sama nazwa wskazuje jednym z udziałowców był sam Wiliam Szekspir i to właśnie tutaj głównie wystawiano jego dzieła. Co ciekawe teatr posiada w sprzedaży zarówno miejsca siedzące (droższe) i stojące (tańsze), niemniej jednak trzeba się dobrze zastanowić jakie bilety zakupić, ponieważ spektakle trwają tu aż 3 godziny.

Moim zdaniem wizyta w Londynie nie może obyć bez obejrzenia słynnego na całym świecie pałacu Buckingham, w którym mieszka rodzina królewska czyli królowa Elżbieta z rodziną. Niestety pałac jest zamknięty dla zwiedzających wykluczając miesiące letnie, ponieważ w tym okresie królowa spędza wakacje w swoim innym letnim pałacu. Zwiedzać można jedynie wybrane pokoje udostępniane turystom, niemniej jednak jest to niesamowita okazja do wejścia do środka. Pałac Buckingham można podziwiać z zewnątrz, gdzie w godzinach rannych odbywa się zmiana warty gwardii królewskie. 

To tylko nieliczne atrakcje królewskiej stolicy Wielkiej Brytanii. Jest ich dużo więcej np.: National Gallery ze słynnymi Słonecznikami Vincenta van Gogha, Muzeum Brytyjskie ze sztuką średniowieczną, domy handlowe Harrods, Muzeum Historii Naturalnej z podziałem na 5 działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia, Muzeum Nauki ze zbiorami z różnych dziedzin nauki i techniki, sala koncertowa Royal Albert Hall, słynny park Hyde Park, West End ze słynnymi teatrami, które wystawiają sztuki znane na całym świecie, najdłuższa ulica ze sklepami w Europie – Oxford Street, kolejka Emirates Line ufundowana przez słynną linię lotniczą Emirates, Greenwich, które słynie z przechodzącego południka zero, słynny wiktoriański most zwodzony – Tower Bridge.

Mam nadzieję, że wymienione zabytki i atrakcje sprawią, że zdecydujecie się na wybranie tego kierunku w najbliższym czasie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam