Przejdź do głównej zawartości

Owczarek niemiecki inaczej wilczur to rasa psów z grupy psów pasterskich, który zaliczany jest do psów obronnych.




Wygląd:

Prawidłowa sylwetka owczarka niemieckiego jest prostokątna i mocna z prostym grzbietem, pojemną klatką piersiową. Zad długi, mocny i opadający. Namaszczenie z reguły jest koloru czarnego podpalanego, czarny z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub szarym. Pies powinien być energiczny, inteligentny, posłuszny i lojalny. Ta rasa jest chętna do nauki i do współpracy. Taki pies potrzebuje dużo ruchu i zajęcia. Niestety źle wychowane psy mogą być lękliwe, nerwowe, a nawet agresywne.

Na początku głównym zadaniem tej rasy psów było pilnowanie owiec. Obecnie to pies rodzinny, ale świetnie sprawdza się również, jako pies przewodnik niewidomych, pies służbowy, patrolowy, wojskowy, stróżujący, poszukujący narkotyków, materiałów wybuchowych czy osób zaginionych. Bardzo często wykorzystywany w filmach, ponieważ odnosi sukcesy w psich sportach.

Jak karmić owczarka niemieckiego?

 Wszyscy wiemy, że odpowiednio zbilansowana dieta jest istotna, zarówno dla psa, jak dla człowieka. Dieta powinna być bogata w wartości odżywcze, mikro i makroelementy. W ten sposób organizm psa będzie funkcjonował bez zarzutu, a my, jako właściciele zapewnimy mu prawidłowy rozwój.

Żywienie psa zmienia się wraz z upływem miesięcy i lat. Początkowo szczeniaki odżywiają się mlekiem matki, które zapewnia im wszystkie niezbędne składniki. W tym czasie ważne jest, żeby pies nie dostawał żadnego innego pokarmu. Między 3 – 4 tygodniem ich życia możemy podawać inne pokarmy, ale tylko, jako dodatkowe źródło kalorii. Możemy kupić mokrą karmę przeznaczoną dla młodych psów, taka forma jest najlepsza dla szczeniaków, natomiast w przypadku suchej karmy, możemy ją wcześniej namoczyć i podać.  Szczeniak kończący 5 tydzień życia, nadal odżywia się mlekiem matki. Przełomowym tygodniem życia szczeniaka jest wtedy, kiedy kończy 6 – 7 tygodni. W tym okresie przestaje być karmiony przez matkę. Teraz powinien przyjmować 200 kalorii na 1 kg masy ciała oraz powinien mieć zapewnione 5 posiłków dziennie. Następnie po kilku miesiącach, należy zmniejszać ilość posiłków. Pies, który osiągnął już wiek 3 miesięcy, nie powinien dostawać 5 posiłków, a tylko 3 lub 4.

W wieku 8 – 9 miesięcy życia do diety możemy dodać gotowane mięso drobiowe z ryżem lub makaronem.  

Dodatkowo naszemu czworonogowi możemy podawać witaminy w formie suplementów.

Na rynku jest wiele różnych typów pokarmów:

1.       Sucha karma – wybieramy taką, która ma najwyższą jakość i zawiera wiele witamin i minerałów. Taka karma ma również dobroczynny wpływ na uzębienie naszego psa.

2.       Mokra karma – tu również kierujemy się najwyższą jakością i bogactwem w wartości odżywcze.  

3.       Posiłki przygotowywane własnoręcznie – przede wszystkim posiłki muszą być przygotowane ze świeżego mięsa z dodatkiem warzyw i suplementów.

Z reguły możemy podawać różne pokarmy i obserwować psa, które posiłki najbardziej im odpowiadają.

W żadnym wypadku psom nie należy podawać:

1.       Słodyczy

2.       Alkoholu

3.       Kości kurczaka

4.       Mleka

5.       Ostrych dań i przypraw

6.       Orzechów

7.       Owoców takich jak cytrusy, winogrona, rodzynki czy awokado

8.       Warzyw takich jak czosnek, cebula, ziemniaki czy roślin strączkowych.

Pies osiąga wiek dorosły, kiedy kończy 18 miesięcy i w tym wieku powinien dostawać 1 maksymalnie 2 posiłki dziennie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam