Przejdź do głównej zawartości

Kopenhaga – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Kopenhaga to stolica Danii, która leży na wybrzeżu wyspy Zelandia i Amager. Panuje tu klimat morski z dużą wilgotnością powietrza. Najcieplejszymi miesiącami, ale zarazem najbardziej deszczowymi są lipiec i sierpień. Zimy są tu łagodne (średnie temperatury w tym okresie to 3 – 7 stopni Celsjusza), a lata chłodne (średnie temperatury w tym okresie to 19 – 21 stopni Celsjusza).

Dla większości z Nas Dania kojarzy się z klockami Lego, pisarzem Hansem Christianem Andersem oraz posągiem syrenki. Zważywszy na klimat i deszczowe miesiące kraj ten może kojarzyć się z nudnym, szarym krajem, który nie ma nic ciekawego do zaoferowania turystom.  A jednak stolica Danii plasuje się w czołówce najlepszych miast do życia, uważana jest za najbardziej chillowe miasto w całej Skandynawii.

Samo miasto Kopenhaga ma do zaoferowania wiele atrakcji dla przybywających turystów. W mieście tym możemy zachwycać się przepiękną architekturą, niesamowitą historią Wikingów, skosztujemy smacznego jedzenie. Znajdziemy tu skarby wspomnianych wyżej Wikingów, królewskie rezydencje, osiedle hipisów, kolorowe kamieniczki, galerie sztuki czy liczne restauracje z gwiazdkami Michelina. Dla każdego coś dobrego. Oprócz tego Kopenhaga to miasto przyjazne rowerzystom, posiada około 6 tyś tych dwukołowych pojazdów. Jest to niesamowita gratka dla miłośników wycieczek rowerowych i świetna alternatywa do zwiedzania tego miasta. Jak wszyscy wiemy, jazda na rowerze ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka, przyjazna dla przyrody, to również tani i szybki transport.

Będąc w Kopenhadze na pewno należy zwiedzić:

1.        Stare Miasto, w którym znajduje się Plac Ratuszowy. Stare Miasto to serce stolicy Danii, a główna ulica Stroget ma długość 2 km i jest to tzw.: kręgosłup starówki. Mamy tu liczne sklepy, stragany, galerii oraz zagospodarowane piwnice. Chodzi się tu na zakupy lub po prostu na spacer wzdłuż promenady. Ulica Stroget wije się przez kolejnych ulic i 4 place. Na największym placu stoi pomnik Kristiana V.

2.       Ratusz to siedziba rady miejskiej i burmistrza miasta. Zbudowany w latach 1892 – 1905 na wzór ratusza w Sienie we Włoszech. Ratusz posiada wieżę, na którą można wejść jedynie z przewodnikiem i podziwiać uroki miasta.

3.       Kolejną atrakcją dla zwiedzających może być Kościół Świętego Piotra, który jest najstarszym kościołem w Kopenhadze, pochodzi z 1450 roku.

4.       Okrągła Wieża to XVII – wieczna wieża i zarazem jedno z najstarszych działających w Europie obserwatorium. Używane jest ono nadal przez astronautów amatorów i turystów. Z niej również możemy podziwiać piękne widoki na starą część stolicy. Abyśmy mogli się tam dostać musimy pokonać spiralną drogę. Droga ta zaprowadzi nas tez do biblioteki, w której Hans Andersen zainspirował się dla swojej pracy. Dziś biblioteka służy do wystaw sztuki, kultury, historii i nauki.

5.       Zwiedzając dalej stolicę Danii trafiamy na molo z najsłynniejszą rzeźbą Małej Syrenki. W roku 2013 obchodziła ona swoje 100-letnie urodziny. Była darem przekazanym przez [duński browar Carla Jacobsena. W całości wykonana jest z brązu i granitu i oczywiście zainspirowana była baśnią Hansa Andersena, w której to syrenka rezygnuje ze wszystkiego by tylko połączyć się z młodym księciem na lądzie. 

6.       Muzeum, które warto odwiedzić będąc w Kopenhadze to Designmuseum Danmark. W swoich zasobach ma sztukę dekoracyjną, rzemiosło oraz wzory przemysłowe ze świata zachodniego i z Azji od średniowiecza po współczesność. Oprócz stałych kolekcji organizowane są tu również wystawy czasowe. Na miejscu możemy dokonać zakupu duńskich wzorów przemysłowych, ceramiki, szkła czy tkanin. Nie każdy wie, ze wcześniej muzeum to było szpitalem publicznym.

7.       Następnym przystankiem do zwiedzenia jest zamek królewski Rosenborg, który ma ponad 400 lat. Zbudowany przez najsłynniejszego króla skandynawskiego Christiana IV. Sala Rycerska z tronami koronacyjnymi oraz z 3 srebrnymi lwami naturalnej wielkości to najważniejsza atrakcja. Na ścianach wiszą liczne gobeliny, które przedstawiają bitwy duńsko – szwedzkie. Zwiedzając wnętrza zamku możemy przenieść się w czasie.

8.       W centrum stolicy znajduje się Ogród Botaniczny, który zajmuje 10 hektarów ziemi. Znajdują się w nim historyczne szklarnie z roku 1874, których jest 27 sztuk. Najbardziej znana to palmiarnia. Znajdziemy tu również szklarnię, która utrzymuję klimat odpowiedni dla roślin arktycznych. Po raz pierwszy powstał w 1600 roku, niemniej jednak później był kilka razy przenoszony. Możemy podziwiać tu ponad 13 tyś gatunków roślin w tym: rośliny duńskie, wieloletnie, jednoroczne,  ogrody skalne z roślinami sprowadzonymi z obszarów górskich Europy Środkowej i Południowej oraz wzgórza iglaste.

Powyższe atrakcje oraz propozycje do zwiedzenia to zaledwie mały procent. Jest jeszcze wiele miejsc wartych odwiedzenia np.:

·         Pałac Christinaborg, w którym znajduje się: duński parlament, Sąd Najwyższy oraz biura premiera,

·         Muzeum Narodowe, w którym poznamy historię Danii, obejrzymy kolekcje znalezisk z „torfowisk” epoki kamienia, brązu i żelaza,

·         park rozrywki Tivoli,

·         słynną dzielnicę Christiania, w której mieszka około 1 tysiąc osób

Mam nadzieję, że przedstawione przez mnie atrakcje Kopenhagi do zwiedzenia zainteresowały Was i chętnie zaplanujecie w najbliższym czasie podróż do tego pięknego miasta.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam