Przejdź do głównej zawartości

Luksemburg - atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Luksemburg to maleńkie (2586 tyś. km2) państwo ze stolicą Luksemburg. Umiejscowione jest między Francją, Niemcami i Belgią. To również jedynie na świecie Wielkie Księstwo, bo jego pełna nazwa brzmi Wielkie Księstwo Luksemburga. To również najbezpieczniejsze i najbogatsze państwo Europy. 1/3 kraju pokryta jest zielonymi lasami co jest gratką dla miłośników spacerów na świeżym powietrzu. Ciekawostką jest fakt, że 20 % ludności tego małego państwa to Portugalczycy.

Poniżej przedstawię największe atrakcje, które warto zobaczyć będąc w tym maleńkim państwie:

1.       Miasto pełne kwiatów i malowniczych uliczek – Echternach, które słynne jest z Tańczącej Procesji w Zielone Świątki. Podczas tego święta wszyscy mieszkańcy zbierają się w centrum miasta aby wspólnie tańczyć w rytm muzyki. Prawdopodobnie to jest ostatnie miasteczko, które w ten sposób obchodzi to święto. Znajduje się tu bazylika czyli najważniejsza świątynia w całym państwie. To tutaj znajdują się relikwie patrona Luksemburga – św. Williborda. Obok bazyliki stoi klasztor Benedyktynów z VII wieku.

2.       Niewątpliwie największa atrakcją Luksemburga jest Dolina 7 zamków w Dolinie Eisch. Niestety nie wszystkie są dostępne dla zwiedzających, powstały w nich centra dla młodzieży, biura czy hotele.

3.       „Mała Szwajcaria” to region, który słynie z zielonych lasów, form skalnych oraz tras trekkingowych. Gratka dla lubiących podziwiać niezwykłe uroki przyrody. Spacerując tutaj natkniemy się na maleńki, ale jakże uroczy wodospad, a nad nim mostem. To wyjątkowe, baśniowe widoki.

4.       W miasteczku Larochette zwiedzimy 2 średniowieczne zamki z XII wieku. Zaznamy tu spokoju i ciszy, cały teren otoczony jest kwitnącymi kwiatami.

5.       Kolejną atrakcją, która nas zachwyci to zamek w Beaufort, którego najstarsza część pochodzi z XI wieku. Zamek otoczy jest pięknym lasem i łąkami, a po drugiej stronie znajduje się jezioro. Zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

6.       Vianden to miasteczko nazwane perłą Luksemburga. Możemy zwiedzić największy w Europie romańsko – gotycki zamek, w którym w okresie letnim odbywają się festiwale średniowieczne oraz walki rycerskie. Warto zajrzeć na taras widokowy, na który można dostać się kolejką krzesełkową. Ciekawostką jest, że w mieście tym mieszkał Victor Hugo autor Nędzników i Dzwonnika z Notre Dame. Znajdziemy tu jego dom, który obecnie jest hotelem.

7.       Zwiedzając dalej trafiamy do miasteczka Clervaux, położone w dolinie oczywiście miedzy zielonymi drzewami. Wstępując do kolejnego zamku w muzeum obejrzymy wystawę fotografii. Co ciekawe przed wejściem do zamku stoi amerykański czołg z II wojny światowej, ponieważ w roku 1944 toczone były tu bitwy Aliantów z Niemcami. Natomiast przed zamkiem na scenie odbywają się koncerty.

8.       W tym maleńkim państwie znajduje się jezioro, które przyciąga nie tylko wędkarzy, ale również nurków, którzy w nocy urządzają sobie eskapady pod wodą.

9.       W mieście Schengen w Luksemburgu podpisano Traktat o Strefie Schengen, który obecnie pozwala na podróże bez paszportów. Zwiedzimy tu Muzeum Unii Europejskiej, gdzie możemy podziwiać stroje celników oraz zobaczyć wystawę paszportów.

10.   Ciekawostką jest, że kraj ten słynie z własnego białego wina. Tuż za Schengen rozciąga się region winiarski – Moselle Valley. Tu są widoki niczym z włoskiej Toskanii. Możemy tu uczestniczyć w degustacji wina oraz lokalnych serów.

11.   Wartym obiektem do zwiedzenia jest katedra Notre Dame, zbudowana w XVII wieku przez jezuitów. Cechą katedry jest północna brama w stylu barokowym, która pokryta jest witrażami z wieku XIX i XX wieku.

12.   Narodowe Muzeum Historii i Sztuki to niewielki obiekt niemniej jednak ma niezwykle bogatą ofertę. Możemy podziwiać narzędzia, monety, broń, dokumenty i fotografie dotyczące historii Luksemburgu.

13.   Na chwilę odpoczynku możemy sobie pozwolić w Parku Merveilleux, gdzie znajduje się centrum rozrywki np. arkady, place zabaw a w nim minigolf, dzieci mogą też jeździć tu również na kucykach. W parku znajdziemy pociąg, który jedzie po parku.

14.   Bock Cliff to podziemne tunele i korytarze o długości 21 kilometrów z roku 1644, które zostały wykopane w skalnych skałach. Tunele były wykorzystywane jako schron podczas II wojny światowej. Znajdziemy tu armaty i fortyfikacje. Na szczycie znajduje się zamek odkryty dopiero w 1963 roku.

 Mam nadzieję, że ten niewielki kraj z tak wieloma budowlami średniowiecznymi zachęci Was do zwiedzenia podczas krótkiego weekendowego wypadu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam