Przejdź do głównej zawartości

Manhattan

Manhattan to serce Nowego Jorku - dzielnica, która tętni życiem. Poniżej przedstawię ciekawości dotyczące tej najdroższej dzielnicy Nowego Jorku. Manhattan należy do najbardziej zatłoczonego miejsca jak również pozbawionego światła słonecznego ze względu na wybudowane tam wieżowce tzw.: drapacze chmur. 

Manhattan zamieszkuje ponad 28 tyś osób na kilometr kwadratowy, to najważniejsza i największa dzielnica Nowego Jorku, to również wyspa, której pierwszymi mieszkańcami byli Holendrzy.

Dzielnica Nowego Jorku podzielona jest na 3 części: północną, środkową i dolną.

W północnej części znajduje Central Park. To ogromny park miejski, idealny do odpoczynku mieszkańców jak również chętnie odwiedzane miejsce przez turystów. Codziennie tłumy ludzi spacerują, uprawiają jogging. Park zajmuje 350 hektarów powierzchni i jest większy od Watykanu i Monaco. Budowa parku trwała aż 15 lat, ponieważ teren na którym powstawał był skalisty i bagnisty, a do budowy wykorzystano 3 mln ton ziemi, którą trzeba było zwieść z Long Island i New Jersey. Sam transport ziemi zajął kilka lat. Pracowało tu 20 tysięcy pracowników. W parku zbudowano sztuczne góry, polany oraz jeziora i rzeki połączone mostami. Mamy tu liczne ścieżki wyłożone kamieniami, aleje, ogrody pełne pięknych kwiatów, ławek i latarni. Z biegiem lat pojawiały się tu posągi, rzeźby, nowe bramy i kolejne ogrody. W Central Parku w sumie jest około 30 posągów, rzeźb. Postawiono tu również posąg króla Władysława Jagiełły, siedzącego na koniu tuż przed bitwą pod Grunwaldem, w rękach trzyma wysoko wzniesione dwa miecze, które otrzymał od mistrza zakonu krzyżackiego. W parku tym nakręcono ponad 350 filmów. Natomiast z Egiptu przywieziono obelisk tzw.: Igła Kleopatry, na którym znajdują się hieroglify opisujące życie na egipskim dworze. Gdyby ktoś zgubił się w parku, może  z łatwością odnaleźć swoją pozycję dzięki specjalnym kodom umieszczonych na latarniach. W parku umieszczonych zostało 9000 ławek, które w linii prostej stanowiłyby 11 kilometrów.

W środkowej części Manhattanu znajduje się najsłynniejszy budynek Empire State Building jak również Rockeffeler Center, Radio City Hall, Carnegie Hall, Madison Square Gardenm Saksm Carter oraz Tiffany. Tu również znajduje się dworzec autobusowy – Bus Terminal, z którego odjeżdżają autobusy do różnych części Stanów Zjednoczonych. Dworzec ten przypomina lotnisko ze względu na ilość poziomów i stanowisk.

Dolny Manhattan to skupisko drapaczy chmur, to tu znajduje się najsłynniejsza ulica Wall Street, gdzie mieści się giełda papierów wartościowych. Tu spotkamy najwięcej ludzi w garniturach. Przed budynkiem znajduje się monumentalna statuetka byka. To właśnie tutaj można podziwiać Statuę Wolności, która jest symbolem imigracji i amerykańskiej historii. Chcąc sprzedawać hot – dogi w dzielnicy Manhattanu trzeba posiadać specjalne pozwolenie.

Manhattanhenge – zjawisko wschodzącego lub zachodzącego słońca, które można oglądać jedynie 2 razy w roku. Możliwe jest wtedy gdy nasza ziemia ustawi się pod odpowiednim kątem, a Słońce trafia między wieżowce.

Jedynie 5% mieszkańców korzysta z własnego transportu, ponieważ korzystanie z własnego auta jest nie lada wyzwaniem z powodu braku miejsc parkingowych.

Niektóre wieżowce posiadają swój własny kod pocztowy ze względu na ich wielkość.

Wyspa ma długość 21,6 km i 3,7 km szerokości. 

Na Manhattanie trwa budowa najcieńszego wieżowca świata, który będzie miał zaledwie 13 metrów szerokości.

Znajduje się tu najbardziej prestiżowa sala koncertowa – Carnegie Hall, nazwa jej pochodzi od nazwiska przemysłowca, który był najbogatszym człowiekiem na świecie. Łącznie ma 3671 miejsc w 3 salach.

Niezwykle popularnym wieżowcem na Manhattanie jest budynek nazwany Żelazkiem, ponieważ swoim kształtem przypomina to urządzenie. Jest trójkątne z wydłużonym „dziobem”. Ma on 87 metrów wysokości i 22 piętra. Zbudowano do w rok

W dzielnicy tej powstawały i powstają wieżowce, które biją rekordy wysokości i nie wzbudzają już takich zachwytów jak na początku, dlatego Partia Dobrego Humoru na przekór postanowiła wybudować inny, oryginalny budynek a mianowicie najmniejszy wieżowiec.

Kolejnym charakterystycznym wieżowcem w dzielnicy Manhattan jest Chrysler Building. To pierwszy wieżowiec, którego wysokość przekroczyła 305 metrów. Struktura budynku waży ponad 20 ton, a na budowę zużyto ponad 3 mln cegieł. To najwyższy budynek świata zbudowany z cegieł. Jak wskazuje nazwa budynku, wybudowany został dla koncernu samochodowego.

Manhattan to wielonarodowość inaczej nazywany kotłem etnicznym, w którym w sposób naturalny nastąpił podział na mniejsze dzielnice np.: Little Italy – zamieszkiwana przez emigrantów z Włoch, Chinatown – zamieszkiwana przez chińczyków, Little India – Hindusi, Hell’s Kitchen – Irlandczycy, El – Bario – ludność hiszpańska. Lower East Side – zamieszkiwana przez ludność pochodzenia żydowskiego.

Mam nadzieję, że powyższe ciekawostki okazały się interesujące i udało się Was zaskoczyć faktami, o których nie wiedzieliście.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam