Przejdź do głównej zawartości

Lublana - atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Lublana to największe miasto i zarazem stolica Słowenii, która jest tzw. Bramą na Bałkany. 

Historia jej sięga 4 tyś lat, wtedy na ziemiach tych pojawili się pierwsi osadnicy. To bardzo kameralne miasto, w którym poczujemy sielski klimat a jednocześnie ma wszystko czego potrzebuje turysta aby ciekawie spędzić czas. Stolica Słowenii leży w samym środku kraju i jest świetna bazą wypadową do odkrywania różnych zakątków kraju. Większość zabytków znajduje się w centrum miasta. Ciekawostką jest fakt, ze w roku 2016 Lublanę ogłoszono Zieloną Stolicą Europy, z powodu dużych terenów zielonych.


Zapraszam do przeglądu atrakcji, które czekają na turystów w stolicy Słowenii:

1.       Zamek – Ljubljanski Grad to budowla, której nie da się przegapić. Wznosi się na wzgórzu w samym sercu miasta od 900 lat. Ze względu na swoje położenie budowla ta to świetny punkt widokowy. Do zamku możemy dotrzeć spacerując lub koleją liniową. Znajduje się tu wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolicy. Na zamku znajdziemy interaktywne wystawy dotyczące historii Słowenii, kaplica św. Jerzego, Muzeum Lalek, wystawę w pomieszczeniach więziennych oraz restauracje.

2.       Ratusz miejski to gmach jeden z najbardziej znanych w stolicy Słowenii. Wygląd zewnętrzny budynku nawiązuje do stylu weneckiego, natomiast wewnątrz możemy podziwiać pamiątki przeszłości. Tu również mają miejsce wystawy czasowe. Przed budynkiem znajduje się zapierająca dech w piersi, barokowa fontanna z XVIII wieku nazywana też fontanną Trzech Rzek Krainy, ponieważ bogowie na niej uosabiają Sawę, Ljubljanicę i Krkę. Zwiedzając ją mamy wrażenie jakby została ona przewieziona z samego Rzymu.

3.       Katedra św. Mikołaja w Lublanie to główny i największy kościół w stolicy. Usytuowana jest na Starym Mieście, a historia sięga XIII wieku. Posiada dwie bliźniacze wieże, kopułę, są też elementy wykonane z różowego marmuru, freski barokowe, organy oraz piękny ołtarz.

4.       Kolejną atrakcją do zwiedzenia jest Smoczy Most, które pilnowane są przez 4 smoki. Te stworzenia są symbolem Lublany od czasów starożytnych i są obecne w legendach o podaniach. Początkowo miał być ozdobiony lwami ze skrzydłami. To najbardziej rozpoznawalny zabytek. Most ten bardzo często pojawia się na pocztówkach, obrazach i zdjęciach miasta. Zbudowano go w XX wieku.

5.       Chwilą oddechu od spacerów może być rejs po Ljubljanicy. Łódki na wzór Wenecji przepływają pod mostami. Podczas godzinnego rejsu możemy podziwiać piękną okolicę. Podczas rejsu możemy zobaczyć jeden z najciekawszych mostów a mianowicie potrójny most czyli nie jeden a trzy, które oddalone są od siebie od kilka metrów i schodzą się prawie w tym samym miejscu. Jeden z nich jest dla ruchu samochodowego, natomiast dwa boczne są przeznaczone są dla pieszych. Most zbudowany został w roku 1931.

6.       Osada z czasów rzymskich – Emona, w której znajdziemy Park Archeologiczny, pozostałości muru z bramą. Pośrodku osady stoi piramida. Spacerując dalej natkniemy się na inny Park Archeologiczny, w którym odkryto między innymi mozaikę podłogową czyli wczesnochrześcijańskie ślady z czasów rzymskich. Oprócz tych znalezisk znajduje się tu Muzeum Miejskie i tu może podziwiać inne pamiątki.

7.       Największym parkiem Lublany jest Park Tivoli, tu możemy odpocząć lub aktywnie spędzić czas. Pośród ścieżek i ławeczek odkryjemy Międzynarodowe Centrum Sztuki Graficznej, które mieści się w neoklasycznym pałacyku. Po przeciwnej stronie parku znajduje się ZOO, możemy zakupić bilet, który umożliwi nam karmienie zwierząt.

8.       Kolejnym wartym zwiedzenia zabytkiem jest Cerkiew Cyryla i Metodego, która powstała w 1921 roku. Wzniesiona na planie krzyża greckiego nawiązującego do 4 stron świata, zwieńczona 5 kopułami. Wewnątrz możemy podziwiać niesamowite zdobienia ścian i sklepienia.

9.       Metelkova czyli alternatywne centrum miasta to dość oryginalne miejsce w stolicy Słowenii, w którym znajduje się Autonomiczne centrum kultury. Do odwiedzin turystów zachęcają kolorowe murale, swobodny klimat, liczne wystawy i bary. Historia tego miejsca podobna jest do kopenhaskiej Christianii dzielnicy zwanej również Małym Amsterdamem. Ciekawostką jest fakt, że wcześniej mieściły się tu obiekty wojskowe jugosłowiańskiej armii.

10.   W niedalekiej okolicy Lulany znajduje się bardzo popularna atrakcja czyli jaskinia Postojna, w której zobaczymy zróżnicowaną faunę. Możemy skorzystać tu z przejażdżki podziemną kolejką gdzie można zobaczyć fascynujący raj, który został ukształtowany przez skraplającą się wodę. To wyzwanie dla speleologów.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej atrakcje są interesujące i zachęcą Was do zwiedzenia Lublany.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam