Przejdź do głównej zawartości

Brooklyn

Brooklyn to jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku i zarazem druga co wielkości. 





Można by ją nazwać oddzielnym miastem, na jego terenie obecnie mieszka 2,5 mln ludzi różnej narodowości. Bardzo często Brooklyn nazywany jest miastem drzew, ze względu na dużą ilość parków w tej części Nowego Jorku. Zwiedzając tę dzielnicę możemy spacerować po pięknych przytulnych uliczkach, przy których wznoszą się XIX – wieczne budynki. Najstarsze z nich sięgają lat 1820. Dzielnica Brooklyn jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Nowego Jorku.

Teraz przejdziemy do ciekawostek.

1. Cmentarz w roli parku – Green – Wood Cemetrey. To najsłynniejsza atrakcja dla zwiedzających. To ogromny zielony teren z licznymi alejkami, gdzie znajdują się groby słynnych osób między innymi polityków, aktorów, pisarzy czy architektów. Jak na cmentarz przystało nie wolno tu urządzać pikników,  a najbardziej odpowiednią formą zwiedzania jest spacer. Brama cmentarza wykonana jest w stylu gotyckim.

2. Kolejnym parkiem, który warty jest odwiedzenia to Brookliński ogród botaniczny – Brooklyn Botanic Garden. Rocznie park ten odwiedzany jest przez 900 tysięcy osób. Posadzono w nim 14 tysięcy gatunków roślin, przy każdej z nich znajdziemy tabliczkę z opisem. W parku tym znajdziemy kilka tematycznych ogrodów np.: japoński, różany, szekspirowski czy przypraw.

3. Brooklyn Bridge – to pierwszy na świecie stalowy most podwieszany i najbardziej popularny a także rozpoznawalny w Nowym Jorku, z którego możemy podziwiać zarówno Brooklyn jak i Manhattan. Długość mostu to 1825 metrów. Budowa jego zajęła 13 lat, a kosztowała 15 mln $. Wielokrotnie zmieniał swoją nazwę, ostatecznie w 1915 roku nadano mu imię „Most Brookliński”. Pierwszą osobą, która przejechała przez most była kobieta – żona konstruktora.

4. Dumbo inaczej Down Under Manhattan Bridge to przestrzeń wypełniona klimatycznymi restauracjami, studiami fotograficznymi, galeriami sztuki oraz butikami niezależnych projektantów mody.

5. Panoramę miasta możemy podziwiać z Brooklyn Heights Promenade. Szczególnie pięknie widać stąd Statuę Wolności, można podziwiać Dolny Manhattan i Most Brookliński.

6. Wartym odwiedzenia parkiem jest Proscpect Park, który może rywalizować ze słynnym Central Parkiem, w letnie niedziele organizowane są tu targi żywności, które przyciągają tłumy nowojorczyków i turystów. Serwowane są tu dania z całego świata.

7. Muzeum Brooklińskie to jedno z najstarszych muzeów w Ameryce, w którym możemy podziwiać sztukę z całego świata z różnych epok.

8. Coney Island to najbardziej wysunięta na południe część Brooklynu, na którym jest ośrodek rozrywki na wybrzeżu, który oferuje wytchnienie od miejskiego życia. Mamy tu piaszczyste plaże, wiele boisk do siatkówki plażowej, piłki ręcznej i koszykówki, restauracje, sklepy.

9. Dzielnica Williamsburg w północnym Brooklynie, dzieli się na część północną i południową. Część północną zamieszkują hipsterzy a południową ortodoksyjni Żydzi. Podczas krótkiego spaceru możemy szybko przenieść się z XXI wieku do XI. 

10. Początkowo Brooklyn był oddzielnym miastem, niemniej jednak dynamiczny rozwój oraz szybki rozwój infrastruktury, a tym samym gęstość zaludnienia spowodowało, że w XIX wieku był on na 3 miejscu w USA pod względem zaludnienia. Wtedy zdecydowano o przyłączeniu Brooklynu do miasta Nowy Jork – stał się on jednym z 5 dzielnic miasta, ale zachował swój tytuł hrabstwa.


Brooklyn z dzielnicy przemysłowej zmienił się w modne miejsce do zamieszkania, które warto zwiedzić. Mam nadzieję, że w pewien sposób zachęciłam Was do zapoznania z jego historią.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Wróć przed zmrokiem" - Riley Sager

Książka "Wróć przed zmrokiem" napisana przez Riley Sager, który świetnie odnajduje się w gatunkach typu: horror, kryminał, sensacja, thriller.  Książka do ostatnich stron trzyma w napięciu. Odwiedzamy dom, niby zwykły, normalny, a jednak inny z niesamowitą historią oraz skrywanymi przez lata sekretami. Historia zaczyna się, kiedy pewne małżeństwo z pięcioletnią Maggie szuka miejsca do zamieszkania dla siebie. Decydują się na kupno pięknej wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall. Niestety już po miesiącu zostawiają wszystko i uciekają ze swojego wymarzonego domu. Dlaczego? W rezydencji zaczynają dziać się niesamowite wręcz niestworzone rzeczy. Rodzina Holt twierdzi, że rezydencja jest nawiedzona przez duchy przodków i nie ma zamiaru do niej wracać. Dla Ojca rodziny, który jest pisarzem jest to świetna okazja do napisania książki o tym co się tam wydarzyło.  Po latach do rezydencji wraca dorosła już Maggie, po to aby poznać prawdę oraz dowiedzieć się czy informacje zawarte w

„Zabawa w chowanego”

  „Zabawa w chowanego” to kolejna pozycja świetnego francuskiego pisarza Guillaume Musso.  Autor ten w swoich książkach łączy wątki kryminalne i miłosne.  Książka „Zabawa w chowanego” zaczyna się od tytułowej gry mamy ze swoją 3 - letnią córką. To ulubiona zabawa dziewczynki, dlatego zazwyczaj po powrocie do domu bawi się w nią ze swoją mamą. Niestety feralnego dnia podczas zabawy córka amerykańskiej pisarki Flory Conway w niewyjaśnionych okolicznościach znika, zapada się pod ziemię. Pomimo poszukiwań nie udaje się jej odnaleźć. Co ciekawe dziewczynka nie miała możliwości wyjścia z mieszkania.  Równolegle po drugiej stronie globu, we Francji, pisarz Romain Ozorski przeżywa dramat, dotyczący swojego małżeństwa oraz dzieloną opieką nad synem Theo. Jest zdruzgotany, ponieważ była żona chce wywieść chłopca do Nowego Jorku i tam wychowywać go razem ze swoją przyjaciółką. W ten sposób Romain straciłby kontakt z synem. Co łączy Florę Conway i Romaina Ozorskiego?  Tego nie zdradzę...Zachęcam